Janouškovo Ústí

MUZIKANTI V CAKLI - 36. ROČNÍK

Hlavicka mobil

Janouškovo Ústí

PÁTEK 13. a SOBOTA 14. SRPNA 2021

vzkazy dotazy

Imaginární hospoda

ROMAN DRAGOUN A MICHAL ŽÁČEK, EPYDEMYE, IVO JAHELKA, MIREK PALEČEK, SLÁVEK JANOUŠEK & KAPELA, LENKA SLABÁ TRIOLA + ADA VOSTRY A LUBOŠ STRÁNÍK, LUCIE REDLOVÁ A GARDE, PŘELET M.S. , MONTY A KAPELA, TEXTOVÁ DÍLNA SLÁVKA JANOUŠKA, SAŠA NIKLÍČKOVÁ, EVA BLONDÝNA SUKOVÁ, HOVADUO, PRO DĚTI: DIVADLO MILANA ŠŤASTNÉHO, DIVADLO HARMONIKA MARKA VOJTĚCHA, SLÁVEK JANOUŠEK a LUBOŠ VONDRÁK - křest CD Neukolébavky; písně, hry a soutěže 

PÁTEK 14. 8.

19:00 Úvod - Slávek Janoušek a Franta Urbanec

19:10 Imaginární hospoda, S.J. se skupinou Monty a kapela

19:20 MONTY a KAPELA

20:10 EVA BLONDÝNA SUKOVÁ

20:45 IVO CICVÁREK

21:20 SAŠA NIKLÍČKOVÁ

22:00 PŘELET M.S.

23:00 HOVADUO

SOBOTA 15. 8.

11:00 Textování s TEXTOVOU DÍLNOU

13:00 – 17:00 ODPOLEDNE PRO DĚTI - divadla, písně, hry a soutěže

13:00 DIVADLO MILANA ŠŤASTNÉHO - O třech prasátkách

14:00 SLÁVEK JANOUŠEK a LUBOŠ VONDRÁK - písně z CD Koťata, Dušičky, Tetovaná teta, křest CD Neukolébavky

15:00 HRY A SOUTĚŽE

16:15 DIVADLO HARMONIKA - MAREK VOJTĚCH - Pohádka o Písničce

17:00 LENKA SLABÁ TRIOLA + ADA VOSTRY A LUBOŠ STRÁNÍK

17:45 TEXTOVÁ DÍLNA prezentuje výsledky dopolední tvorby

18:30 LUCIE REDLOVÁ A GARDE

19:10 MIREK PALEČEK

20:00 IVO JAHELKA

21.00 SLÁVEK JANOUŠEK & KAPELA   

22:00 ROMAN DRAGOUN A MICHAL ŽÁČEK

23:00 EPYDEMYE

On-line prodej vstupenek: www.janouskovousti.cz

Zdravím všechny příznivce našeho rodinného festiválku!

Letošní festival folk a country hudby JANOUŠKOVO ÚSTÍ neboli Muzikanti v Cakli, který proběhne ve dnech 14. a 15. srpna 2020 v areálu Cakle v Ústí nad Orlicí, má už pořadové číslo 35. Nikdy by mě nenapadlo, že se to stane. Není v České republice mnoho tak dlouho trvajících festivalů. Za tu dobu na něm zahrála dlouhá řada kapel a písničkářů z Čech i ze světa. Ohlasy od diváků i muzikantů a nezapomenutelné zážitky nám i přes všechny těžkosti, útrapy a problémy dávají chuť nepolevit v této tradici. Jsem potěšen, že to ocenilo i vedení města. K pokračování mě zavázala i Cena starosty města Ústí nad Orlicí, udělená v roce 2017 panem starostou Petrem Hájkem „za obětavou a neutuchající výdrž spojenou s přípravou a realizací více jak třiceti ročníků festivalu a za píseň Imaginární hospoda, která neodmyslitelně patří k městu Ústí nad Orlicí.“ Tato moje píseň z roku 1985, kdy se konal 1. ročník, se stala jakousi hymnou festivalu, kterou vždycky program otvíráme.

Touto cestou bych chtěl poděkovat za velkou podporu městu Ústí nad Orlicí a dále pak Pardubickému kraji, Nadaci Život umělce a mnoha místním i regionálním firmám, jejichž loga uvádíme na jiném místě. A samozřejmě i mediálním partnerům, kteří o naší akci dávají vědět divákům.

Na jaře to vypadalo, že festival nebude, ale nakonec to dobře dopadlo. Dramaturgie letošního ročníku vznikala tím pádem se zpožděním, ale opět se odvíjela od toho, koho jsem při různé spolupráci během roku potkal, nebo kdo se mi líbil či líbí a už tu dlouho nebo ještě nikdy nebyl. Letos je kladen důraz na písničkáře, jak ty dávné bardy, tak ty mladší, kteří se pohybují v okruhu Textové dílny (TD).

PÁTEK 14. SRPNA 2020 v 19.00 hodin

Páteční večer v Cakli odstartuje naše moderátorská souzrozenecká dvojice Slávek Janoušek a Franta Urbanec jako každoročně písní Imaginární hospoda. První kapela má úkol píseň nastudovat, pokud ji nezná, a rovnou se hraje bez zkoušení. S prvními letošními účinkujícími to nebude žádný problém.

MONTY A KAPELA – další projekt písničkáře Montyho, který už dávno není jedním z řady folkových písničkářů, jakých můžete slyšet spousty. Změnil zjev i styl produkce, tak trochu pompézní a přeháněné forte po tiché pasáži je pryč, texty prohlédly a zhutněly. Umělecky dospěl a naučil se nepokazit atmosféru, kterou sám vytvořil. Umí vtáhnout do svých písní a divákům přinést nevšední zážitek. I mráz po zádech může přeběhnout, budete-li ve správném rozpoložení. (www.montyfolk.cz)

IVO CICVÁREK – hráč na klávesy i kytaru, páteřní člen Textové dílny, tentokrát bez své kapely Velký svět, jen v písničkářském provedení. Zazní určitě nikoli pouze jeho největší a nejpodstatnější kusy, ale i písně z posledního CD Padá. (www.ivocicvarek.cz)

EVA BLONDÝNA SUKOVÁ – nejnovější členka Textové dílny, která píše velmi dobré vyzrálé texty s naprosto pravidelnými rytmy bez kazů a prohřešků proti češtině, což není tak běžné v zemi, kde se stále z rádií linou písně s převrácenými přízvuky, u kterých se mi kroutí uši. Možná je více básnířka než písničkářka. Zaujala mě i drobnými básněmi pro děti o zvířatech, které vždy mají vtip a pointu. To bude leporelo! Na jevišti působí velmi příjemně a já rád představuji nové tváře.

SAŠA NIKLÍČKOVÁ – harmonikářka, která už v Cakli před lety hrála tehdy jako čerstvá členka Textové dílny. Stále zraje, není to žádný hospodský šanson. Napsala spoustu krásných, originálních a velmi vtipných písní a dokonce se mi stalo, což se mi často nestává, že jsem se, byť po svém, naučil hrát její dvě písně, jak se mi líbily. Těším se na nové CD. (www.niklickova.cz) 

PŘELET M.S. – Romana Tomášková, Jana Ježková a Romana Žežulková  trojice holek zpěvaček s barevnými vokály, jednou kytarou a jedním mikrofonem, to je jejich znak. V současné době už také i hereček – v létě jezdí s velkým ansámblem po nádvořích hradů a zámků a trojhlasně straší ve hře Strašidlo Cantervillské. Viděl jsem loni a mohu jen doporučit. (www.strasidlonazamku.cz)

HOVADUO – neboli agrofolk-punk ze Skalice nad Svitavou je recesistická někdy i čtveřice, která do hudebního bzukotu hmyzu tvrzeném basujícím čmelákem Trudou míchá folk, punk a dechovku a neobává se ani diváka opouštějícího hlediště během vystoupení s nutkavým pocitem, že jej něco svědí. To dáte. (http://bandzone.cz/hovaduo)  Pak bude ještě zpívaná pod jevištěm.

SOBOTA 15. SRPNA 2020 v 11.00 hodin

Zkoušeli jste někdy textovat, píšete básně, písňové texty? Zveme každého, kdo to chce zkusit, nebo i jen zvědavce, co chtějí pouze poslouchat, jak se to dělá. Sraz u pódia, potřebujete tužku a papír. Postupně si zadáme několik úkolů, určitý čas na psaní a potom si společně přečteme, co kdo vymyslel. Cílem je vytvořit texty, z nichž pak vzniknou písně, které si zahrajeme v podvečerním vystoupení TD. 

VE 13:00 – ODPOLEDNE PRO DĚTI - DIVADLA, PÍSNĚ, HRY, SOUTĚŽE

DIVADLO MILANA ŠŤASTNÉHO: O TŘECH PRASÁTKÁCH – loutková pohádka s písničkami Milana Šťastného, prověřená dětmi, které spoluhrají. (stastnymilan2.webnode.cz)

SLÁVEK JANOUŠEK a LUBOŠ VONDRÁK – písně z CD KOŤATA, DUŠIČKY, TETOVANÁ TETA a křest CD NEUKOLÉBAVKY - postupně tři dětská CD jsem vydatně obehrál dětem v MŠ a ZŠ. Na jaře se mělo křtít CD Neukolébavky, ale už k tomu kvůli rušení akcí nedošlo. Tak to pokřtíme právě tady. A na hraní vybereme zejména písně sborem zpívací.

POTOM se bude hrát a soutěžit o drobné ceny a cukrlata, bude spousta her, atrakcí, střelba z luku, poleze se po úchytech na horolezeckou stěnu a tak. A pak zas divadlo!

DIVADLO HARMONIKA – MAREK VOJTĚCH: POHÁDKA O PÍSNIČCE

Marek Vojtěch patří mezi nejlepší divadelníky pro děti u nás, je to nepřehlédnutelný harmonikář, písničkář mocného hlasu, člen Textové dílny, velmi plodný a rychlý textař.  Do Cakle přijíždí opět jako Divadlo Harmonika se svou pohádkou. (www.divadloharmonika.cz)

OD 17.00 začíná večerní blok. Zahájí ho:

LENKA SLABÁ TRIOLA  (+ ADA VOSTRÝ A LUBOŠ STRÁNÍK) – Lenka, velmi talentovaná zpěvačka s přesnou intonací, kdysi zpívala s Nezmary, krátce ve Spirituál kvintetu, v Žalmanově spolu, než si založila svou kapelu Lenka Slabá a přátelé. Jenže pak na mnoho let zmizela do Kanady za Adou a sem občas přijela se dvěma  známými kanadskými zpěvačkami Susan Crowe a Katherine Wheatley. Ale teď už přesídlili zpět a vzniklo seskupení s Lubošem Stráníkem. (www.lenkaslaba.cz)

TEXTOVÁ DÍLNA SLÁVKA JANOUŠKA – improvizované interaktivní vystoupení, kde zazní texty, které byly napsány na dopoledním workshopu, jak čtené, tak i zpívané. Třikrát ročně děláme živé textové dílny, kde se hravou formou textuje, a občas vznikají písně, které se pak hrají na festivalech, nebo je vydáváme na CD. Vystoupení si užije zejména ten, kdo přijde už na textování.

LUCIE REDLOVÁ A GARDE – písničkářka s kytarou a mandolínou, hraje buď sólově, nebo v různých sestavách, také členka TD. Začínala ve folklorbeatové kapele Docuku, později založila kapelu Garde, se kterou letos přijíždí do Cakle. Vydala několik CD, některá produkovali Ir Steve Wall nebo Američan Tim Eriksen. Vystupovala také v dámském triu MDŽ s Beatou Bocek a loni zemřelou Jitkou Šuranskou, vynikající houslistkou a zpěvačkou folklórních písní. I Lucie, řekl bych, se s postupujícím časem v této muzice cítí čím dál líp, prostě je odtamtud. Nezpívá tradiční lidové písně, ale umělé, které si v tom duchu nápaditě sama nebo na texty lidí z TD píše. (www.redlova.cz)

MIREK PALEČEK – pamětníci si určitě vzpomenou na písničkářskou dvojici z Divadla Semafor: Mirek Paleček a Michael Janík. Na gymplu v Ústí na přelomu 60. a 70. let jsme vždy po vyučování chodili do kavárny pana Chudého a za korunu jsme si znovu a znovu pouštěli jejich píseň Hele lidi. Naprostá rarita mezi středoproudým repertoárem jukeboxu, což byla skříňka s malými vinylovými deskami. Ta vybraná deska vždy za sklem vyjela z řady a obřadně přijela k přenosce a pak zas zajela a celou operaci musela zopakovat, i když jste si ji vybrali hned znovu. Seznámili jsme se až v 80. letech na Portě. Ani nevím, jak se mohlo stát, že v Ústí ještě nikdy za předchozích 34 ročníků Mirek nebyl. Tak konečně! V průběhu let občas začal hrát s dalším písničkářem, se kterým se znal i z tenisu. A ten tu také ještě nebyl. Takže jsem je pozval oba. Je jím:

IVO JAHELKA – zpívající právník, jinak mu kdysi nikdo neřekl. Objevil se na Portě jako zjevení a všichni hltali jeho písně-příběhy s jednoduchým zpívatelným refrénem. Brzy se stal i jinak důležitou osobou. Sedě nosiči na ramenou a obcházeje s porotou všechny koliby plzeňského výstaviště vyhlašoval o půlnoci výsledky proběhnuvšího ročníku. Z jeho úst jsem se v roce 1984 dozvěděl o našem prvenství a udělení interpretační Porty pro duo Janoušek-Vondrák. Ach, to bývaly oslavy. Napsal mi do mailu: „Zdravím i za Mirka a těšíme se - bude to jako za starých časů!“ Tak jo, rádi si připomeneme ty dávné doby. Každý zahraje svůj set a pak i spolu. (www.ivojahelka.cz)

SLÁVEK JANOUŠEK & KAPELA – kromě našich nejznámějších písní uslyšíte i nové a hlavně písně z posledního CD Tohle je vzkaz. Aby se zvuk z pódia přiblížil studiové nahrávce, mírně jsme se rozrostli. Bude určitě Luboš Vondrák s kytarou, Láďa Zítka s foukací harmonikou, ale nově i Honza Vondrák s kontrabasem. (www.slavekjanousek.cz)

ROMAN DRAGOUN A MICHAL ŽÁČEK – koncert dvou fenomenálních hudebních osobností.

Zpěvák, skladatel a klávesista Roman Dragoun prošel řadou kapel. Pamatuju si ho v půlce 70. let z Regenerace, pak to byl Progres 2, Futurum, později T4 nebo SUPERGROUP CZ, hrál s Michalem Pavlíčkem, Kamilem Střihavkou. Jeho písně doprovází famózní hráč na saxofony a flétny Michal Žáček, který hrál v kapelách Richarda Müllera, B-Side Bandu nebo Vlasty Redla, ale také se světovými hvězdami jako je Bobby McFerrin. Spolupůsobil na Romanově albu Samota vydaného k šedesátinám. Na pódiu jde o neuvěřitelně nádherný rozhovor dvou nástrojů, kdy zůstává zachováno akustické, téměř folkové, a tedy sdělnější pojetí písní. Čirá hudba vyvolávající návaly dojetí. Aspoň mě se tak stalo při jejich vystoupení na loňském festivalu Slunce ve Strážnici. Ještě s knedlíkem v krku jsem hned dojednával letošní vystoupení v Cakli. Nechte se kolébat. (www.romandragoun.cz)

EPYDEMYE – na závěr melodická muzika bez bicích, které tam slyšíte. Trojice se autorsky i hráčsky vyprofilovala mezi nejzajímavější kapely. Předposlední CD Kotlina – vesměs o hrdinech českého národa – není chtěně angažovaná, jak by se mýlil povrchní posluchač. Až neskutečná síla jde z těch písní, vybalancováno je to mistrně. A poslední CD Milé děti, protože už k nim dorostli, řeší vztahy od dětské zamilovanosti až po odpovědnost za ty naše dětičky, opět skvělé písně. Uslyšíme asi mix obojího  tvorbu, která má razanci a schopnost oslovit posluchače. (www.epydemye.cz)

Jak již bylo řečeno, uvádět a glosovat budeme opět s mým souzrozencem, panem advokátem Frantou Urbancem. Celý festival zvučí pohodový tým Saši Nagye. Zpívací konec obou večerů v hloučku pod jevištěm už bez aparatury bude opět, protože se to v minulých ročnících osvědčilo.

Na všechny návštěvníky, kamarády, známé a na děti se těší Slávek Janoušek a přípravný štáb.

Srdečně Vás zveme! A ještě na závěr: Pokud by Vás zajímaly informace o Textové dílně Slávka Janouška či koncerty SJ, najdete je na www.slavekjanousek.cz.                                                                                                        

Slávek Janoušek

VideoPozvánka