Janouškovo Ústí

MUZIKANTI V CAKLI - 37. ROČNÍK

Hlavicka mobil

Janouškovo Ústí

PÁTEK 12. a SOBOTA 13. SRPNA 2022

vzkazy dotazy

Vážení příznivci,

dlouho jsem se rozhodoval, jestli opravdu bude ten 30. ročník poslední v řadě. Říká se, že se má končit v nejlepším a ten loňský ročník fakt byl velmi úspěšný, a pokud nebyl nejlepší, určitě k nejlepším patřil. Ale co když je TO NEJLEPŠÍ teprve před námi?

Nedalo mi to a od ledna tohoto roku jsem začal přemýšlet o tom, zda neudělat ještě nějaké další pokračování. Tak co třeba 33? To je hezké číslo. Kristovy roky… Kristus byl 33 let na světě a ještě za 2000 let je jeho příběh živý. Nebo třeba 35 či 40? A pak si říkám: vždyť je to jedno k jakému číslu se dojde. Zatím se mi to dělat stále ještě chce, na rozdíl od kolegů, kteří od podobných aktivit ustupují – protože „je s tím moc práce.“ Jupp přestal dělat Zahradu, Samson Muziku a spousta dříve navštěvovaných festivalů skončila. No ano, práce s tím je hodně, a těch komplikací, ale proč zrušit něco, co má vždycky nádhernou atmosféru. I ty studené, propršené ročníky, měly v sobě něco hřejivého, co mě naplňovalo a dle ohlasů – diváky taky. Tak co.

Prostě jede se dál. Letos 31. ročník bude opět v podobně laděném duchu jako loňský: ve znamení písničkářů a po čase opět ve znamení Textové dílny. Budeme si hrát a vymýšlet.

Ale letos máme takovou novinku.

Už před 7 lety začal boj o zachování staré výpravní budovy nádraží z roku 1874 v Ústí nad Orlicí, která měla přijít zbourat kvůli novému koridoru. Podobně jako se před 30 lety zbourala budova Těšnovského, dříve Denisova nádraží v Praze kvůli magistrále, což je dnes vnímáno jako obrovská škoda. A rovněž před 30 lety začalo v Paříži v upravené budově starého nádraží fungovat Musée d'Orsay, nádherná galerie malířství 19. století. Nemáme právo bourat, pokud to není nezbytně nutné. A ono nebylo. Přidal jsem se tehdy k iniciativě Nádraží nedáme. Budovu se nakonec podařilo přes obtíže zachránit, stala se kulturní památkou a nový majitel - Oustecké nádraží s.r.o. - chce budovu nabídnout k novému využití, když železničáři použít budovu jako nádraží už dál nechtěli a vybudovali si nádražní objekt nový, který poněkud překvapil charakterem zastávky v polích, kde se asi moc zastavovat neplánuje.

A proto 31. ročník zahájíme takovou malou oslavou právě na Ousteckém nádraží - Koncertem pro Starou dámu, která hodlá nabízet kulturní aktivity i v budoucnu.

Program